עיקור כלבה

מדוע לעקר, באיזה גיל, יתרונות וחסרונות, תיאור הפרוצדורה ומה לעשות לאחריו.

מדוע לעקר כלבה?

התנהגותית – מניעת ייחום – מצב של דימום (מחזור) הנמשך כ- 3 שבועות, תקופה זו כוללת משיכה של זכרים וסכנה להיריון בלתי רצוי. לרב ישנם 2 מחזורי ייחום בשנה.

בהיבט הבריאותי קיים יתרון במניעה של דלקת רחם – מצב מסכן חיים המצריך הסרה של הרחם ומניעה של גידולי עטין – מקביל לסרטן שד בנשים.

ומה לגבי החסרונות?

בריחת שתן במקום המרבץ, תופעה הקיימת בשכיחות נמוכה וניתנת לטיפול תרופתי

נטייה לעלייה במשקל הגוף.

מתי לעקר כלבה?

בסביבות גיל 7-8 חודשיים עד גיל שנה וחצי . בשלב זה הכלבה צעירה ומתאוששות באופן מהיר מהפרוצדורה.

לא מומלץ לעקר בזמן ייחום עקב נטייה מוגברת לדימומים בזמן הניתוח , מצבים של גודש ברקמת העטינים וצבירת חלב ומשיכה של זכרים בתקופת הזמן שלאחר הניתוח – מצב העלול להוביל לזיווג לא רצוי וסכנה לפגיעה בתפרים.

בדיקות מקדימות טרם הפרוצדורה:

על מנת לוודא כי הכלבה בריאה ויכולה לעבור את הפרוצדורה יש לבצע בדיקה רפואית ובדיקות דם מקדימות. במידה של חריגות הפרוצדורה תדחה .

יום הניתוח:

הניתוח מבוצע בבוקר לצורך הקניית זמן להתאוששות ושחרור אחה "צ. נדרש צום של 8-12 שעות מאוכל טרם ההגעה למרפאה.

הכלבה משוחררת ערנית , הולכת באופן עצמאי, אוכלת ושותה. הטיפול לאחר הניתוח כולל שיכוך כאבים למשך 3-4 ימים וטיפול אנטיביוטי ל-5 ימים.

הניתוח עצמו:

מבוצע בהרדמה כללית בחדר ניתוח , הכלבה מחוברת למכונת הרדמה עם גז ,מתן נוזלים לוריד ניטור של מדדים שונים – אקג, קצב לב, קצב נשימה, לחץ דם נשימה, סטורציה, וחימום.

הבטן עוברת גילוח והכנה סטרילית, פתיחה של חלל הבטן והסרה של השחלות קרני הרחם וחלק מגוף הרחם. קיר הגוף נסגר ב-2 שכבות בתפרים נמסים וללא תפרים חיצוניים המצריכים הסרת תפרים או קולר אליזבט. משך הניתוח 30-60 דקות תלוי בגודל בעל החיים.

הערה והארה:

ניתוח עיקור אינו חובה על פי חוק .

מאחר והמדינה מעודדת עיקור לצורך מניעה של רבייה בלתי מבוקרת ניתנת הנחה על אגרת הרישיון השנתי (53.5 ₪ בשנה לעומת 381 ₪, נכון לשנת 2022).

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

השירותים שלנו

רפואה פנימית

חוות דעת שניה

מזון רפואי ומוצרים משלימים

רפואה מונעת

עיקור כלבה מחיר

עיקור כלבות הוא הליך מקובל בארץ. עם זאת חשוב לדעת שלא מדובר על ניתוח חובה. זכותכם לשקול את יתרונותיו של הניתוח לעומת חסרונותיו. כאשר בוחנים את הנושא של עיקור כלבה מחיר ורואים את המחיר  בתור חיסרון, יש לקחת בחשבון שללא עיקור תצטרכו לשלם אגרה גבוהה הרבה יותר עבור אישור שהכלבה מחוסנת נגד כלבת. המחיר הוא כ 55 ₪ לכלבות מעוקרות לעומת כ 380 ₪  לכלבות שאינן מעוקרות. לכן, עיקור כלבה מחיר, גבוה ככל שיהיה, הוא חד פעמי לעומת מחיר אגרה שיש לשלם מדי שנה. מעבר לכך המחיר נקבע לפי דברים נוספים.

לפי מה נקבע עיקור כלבה מחיר?

כאשר מדובר על עיקור כלבה מחיר, מעבר לעיקור עצמו, ישנם פרמטרים נוספים שמצטרפים למחיר ויש לקחת אותם בחשבון. פרמטר אחד הוא בדיקות מקדימות. כיוון שמדובר על ניתוח בהרדמה מלאה מתבצעות בדיקות מקדימות כמו בדיקה גופנית ובחלק מהמקרים לפי המלצת הווטרינר גם בדיקת דם או בדיקות אחרות שכל אחת מהן מוסיפה למחיר. פרמטר נוסף הוא אופן ההרדמה. ישנן שתי שיטות: הרדמה בזריקה והרדמה בגז. הרדמה בגז היא יקרה יותר כיוון שהכלבה נושמת את הגז המרדים לאורך כל הניתוח באופן שווה ומבוקר. פרמטר נוסף הוא גודל הכלבה. אצל כלבות קטנות הניתוח יהיה פשוט ולכן גם זול יותר מאשר אצל כלבות גדולות. מחיר הניתוח נע לרוב בין 650 ל 1000 ₪

דברים נוספים שכדאי לדעת על עיקור

יתרון משמעותי של הניתוח הוא  מניעת תקופת הייחום בה כלבים יסתובבו סביב הכלבה שלכם וגם יהיה טפטוף דם לאורך כל התקופה הנמשכת כשלושה שבועות. מעבר לכך יש לכך יתרונות גם מבחינה בריאותית כמו מניעת גידולים ברחם או דלקות. החסרונות הם נטייה לעליה במשקל וחולשה של הסוגרים במקרים מסוימים. אל הניתוח צריכה הכלבה להגיע לאחר צום של 6-8 שעות. הניתוח יתבצע תוך שהכלבה מחוברת למוניטור למעקב אחר המדדים. התפרים לסגירת אזור הניתוח יכולים להיות מסוג שמתמוסס מעצמו או כאלה שיש להוציא. לאחר הניתוח הכלבה תהיה מאושפזת לכמה שעות לוודא שהכל בסדר. ניתן להקל עליה באמצעות מתן משככי כאבים המיועדים לכלבים במשך כשלושה ימים לאחר הניתוח.

ד"ר יובל אטיאס הוא וטרינר בעל ניסיון רב אשר יבצע את עיקור הכלבה בצורה המקצועית והרגישה ביותר ובתנאים סטריליים. מוזמנים ליצור קשר.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

סירוס

מדוע לסרס, באיזה גיל, יתרונות וחסרונות, תיאור הפרוצדורה ומה לעשות לאחריו. מדוע לסרס? התנהגות – בגרות מינית של כלב מופיעה בסביבות גיל שנה, בשלב זה יתכנו שינויי התנהגות הנובעים מרמת

קרא עוד >>
טיפול בתולעת הפארק – Spirocerca Lupi

תולעת טפילית הנפוצה באזורים גאוגרפים בעלי אקלים חם. מחזור החיים של התולעת מערב פונדקאי ביניים – חיפושית זבל, ופונדקאי סופי – כלב:   מחזור החיים מתחיל בהפרשה של ביצי התולעת

קרא עוד >>
מרפאת חירום וטרינרית

מרפאת חירום וטרינרית של ד"ר יובל אטיאס אם יש לכם ילדים, יתכן מאוד שמוכר לכם המצב בו נראה שהילד או התינוק לא מרגיש טוב ובאופן הנראה מדאיג דווקא בשעות בהן

קרא עוד >>