סירוס

מדוע לסרס, באיזה גיל, יתרונות וחסרונות, תיאור הפרוצדורה ומה לעשות לאחריו.

מדוע לסרס?

התנהגות – בגרות מינית של כלב מופיעה בסביבות גיל שנה, בשלב זה יתכנו שינויי התנהגות הנובעים מרמת טוסטוסטרון גבוהה, הכוללים הצגה של התנהגות דומיננטית כלפי כלבים אחרים ובמקרים חריגים אף כלפי הבעלים , סימון טריטוריה באמצעות שתן, קושי במשמעת ואילוף. לרב סימנים אלו מפתיעים את הבעלים שאינם מבינים מה השתנה עם הכלב שלהם.

בהיבט הרפואי, סירוס מונע בעיקר בעיות התנהגות.

יום הניתוח:

הניתוח מבוצע בבוקר לצורך הקניית זמן הקשורות לפרוסטטה המתבטאות בטפטוף שתן וקשיי מתן, שתן דמי, קשיים במתן צואה , פתולוגיות הקשורות באשכים – גידולי אשך, דלקות ועוד.

באיזה גיל לסרס?

לרב בגיל של 6-12 חודשים בשלב בו הכלב סיים את מרבית הגדילה אך טרם הגיעה לבגרות מינית. בגיל זה הכלב צעיר וחזק ומתאושש מהר מהפרוצדורה.

בדיקות מקדימות טרם הפרוצדורה:

על מנת לוודא כי הכלב בריא ויכול לעבור את הפרוצדורה יש לבצע בדיקה רפואית ובדיקות דם מקדימות. במידה של חריגות הפרוצדורה תדחה.

להתאוששות ושחרור אחה "צ. נדרש צום של 8-12 שעות מאוכל טרם ההגעה למרפאה.

הכלב משוחרר ערני, מתהלך באופן עצמאי, אוכל ושותה.

הטיפול לאחר הניתוח כולל שיכוך כאבים למשך 2-4 ימים וטיפול אנטיביוטי ל-5 ימים.

הניתוח עצמו:

מבוצע בהרדמה כללית בחדר ניתוח , הכלב מחובר למכונת הרדמה עם גז ,מתן נוזלים לוריד ניטור של מדדים שונים – אקג, קצב לב, קצב נשימה, לחץ דם נשימה, סטורציה וחימום.

הבטן האחורית עוברת גילוח והכנה סטרילית, מבוצע חתך קטן באורך של 3-5 ס"מ קדמית לשק האשכים דרכו מוסרים 2 האשכים לאחר קשירה של כלי הדם וצינורית הזרע. קיר הגוף נסגר בתפרים נמסים וללא תפרים חיצוניים המצריכים הסרת תפרים או קולר קונוס. משך הניתוח 30 דקות.

ישנם מצבים של אשך תמיר הנמצא בשק בחלל הבטן או בתעלה האינגוונלאית הדורשים התערבות כירורגית השונה מהמתואר.

הערה והארה:

ניתוח סירוס אינו חובה על פי חוק.

מאחר והמדינה מעודדת סירוס לצורך מניעה של רביה בלתי מבוקרת ניתנת הנחה על אגרת הרישיון השנתי (53.5 ₪ בשנה לעומת 381 ₪, נכון לשנת 2022).

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

טיפול בקרציות

טפילים חיצוניים הניזונים מדם. משתייכות למחלקת העכבישנים. ישנה חלוקה לשתי משפחות: קרציות רכות, וקרציות קשיחות. מחזור החיים כולל ביצה, זחל, נימפה ובוגר ובין כל שלב ושלב ישנה ירידה מהפונדקאי השלת

קרא עוד >>
חיסון כלבת

חיסון כלבת לכלב כאשר הכלב מגיע לגיל 6-8 שבועות הוא אמור להתחיל בסדרה של חיסונים שתחזק את המערכת החיסונית שלו ותאפשר לה להתמודד עם פולשים כאלה ואחרים. לפני סיום כל

קרא עוד >>
חיסונים לכלבים

חיסונים לכלבים מחירים כדי שהכלב שכם יהיה נמרץ, חיוני ושמח הוא צריך קודם כל להיות בריא. המפתח לבריאות, ואת זה אנחנו יודעים גם מהבריאות שלנו, הוא מערכת חיסון חזקה. מערכת

קרא עוד >>